Garden Metamorfozi | Porady na miesiące
51
page-template-default,page,page-id-51,ajax_fade,page_not_loaded,

Porady na miesiące

Pay for a article from the experienced crafting services to generally be risk-free coming from crashing your personal course! Knowledgeable novelists and then very low fees doing the job for your personal gain. Buy at present .

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”10″ up=”10″ down=”10″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][vc_single_image image=”145″ img_link_target=”_self” img_size=”150×150″ border_color=”grey”][vc_single_image image=”78″ img_link_target=”_self” img_size=”150×150″ border_color=”grey”][vc_single_image image=”79″ img_link_target=”_self” img_size=”150×150″ border_color=”grey”][vc_single_image image=”80″ img_link_target=”_self” img_size=”150×150″ border_color=”grey”][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_accordion style=”accordion” title=”Styczeń”][vc_accordion_tab title=”Styczeń” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród :
Po obfitych opadach śniegu otrzepujemy rośliny iglaste z jego nadmiaru aby zapobiec połamaniu gałęzi.
Podczas bezśnieżnych zim, w dni kiedy temperatura wzrasta powyżej 0°C, podlewamy rośliny zimozielone.
Kwitnącym zimą roślinom wrzosowiskowym zapewniamy wystarczającą ilość wilgoci. Nie należy ich jednak podlewać w dni kiedy temperatura spada poniżej 0°C.
możemy pozyskiwać sadzonki zdrewniałe z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę (ale uwaga – nie można tego robić w czasie silnych mrozów!).

Balkony i tarasy:

podlewamy i nawozimy cyklameny i begonie, które w tym okresie nam pięknie kwitną.
pozostałe rośliny myjemy letnią wodą oraz spryskujemy oraz usuwamy zwiędłe liście
Rośliny uprawiane w domu, które przedwcześnie wypuściły pędy, przycinamy i umieszczamy w innym pomieszczeniu.

Trawnik:

Nie depczemy pokrytego śniegiem trawnika, gdyż podmarzniętą trawę łatwo uszkodzić. W tych miejscach trawa będzie gniła i znacznie utrudniona będzie regeneracja trawnika po zimie.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Luty” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród :

podziwiamy pięknie kwitnące oczary. Pod koniec miesiąca być możemy dostrzec pojawiające się krokusy.
sprawdzamy stan zimowych okryć roślin.
Podczas bezmroźnych dni możemy przyciąć ozdobne rośliny drzewiaste. Cięcie odmładzająco-formujące wykonujemy jedynie na gatunkach krzewów i drzew kwitnących latem i jesienią. Nie wolno natomiast przycinać gatunków kwitnących wiosną, które tworzą pąki kwiatowe latem ubiegłego roku ponieważ nie będą mogły zakwitnąć w tym roku.
Do końca lutego mamy czas aby wykonujemy cięcie odmładzające żywopłotów.
Balkony i tarasy:

Pod koniec lutego możemy zacząć podlewać nieco obficiej nasze rośliny w doniczkach.
Również zimą w doniczkach rozwija się kremowy lub biały kożuch grzybni. Grzybnia wpływa na ograniczenie wyparowywania wody, co może spowodować gnicie korzeni i osłabienie pobierania składników odżywczych z gleby. Aby zapobiec rozwoju grzybni należy ograniczyć podlewanie.
w lutym warto też przyciąć starsze egzemplarze roślin zimujących w chłodnych pomieszczeniach, takich jak fuksja, bugenwilla czy oleander. Uszkodzone i suche pędy tych roślin wycinamy, a zdrowe, jeżeli są przerośnięte skracamy nawet o połowę ich długości (standardowo skracamy o 3 lub 4 oczka).
Trawnik:

Rozbijamy skorupę śnieżną, która tworzy się, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu pleśni śniegowej, która może zniszczyć trawnik.
Pod koniec lutego możemy wysiać na trawniku nawóz. Nawet jeżeli jeszcze nie stopniał śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli, trawa zacznie ładnie rosnąć.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Marzec” title_tag=”h5″]Ogród :

jeśli zrobiło się już wystarczająco ciepło, usuwamy okrycia zimowe, które zabezpieczały przed mrozami i wiatrami rośliny ozdobne.
Przycinamy krzewy kwitnące późną wiosną i latem. Odpowiednie cięcie zagwarantuje intensywny wzrost i ładny wygląd roślin.
Wycinamy wszystkie pędy chore, zdeformowane, przemarznięte i rosnące do wnętrza krzewu.
Usuwamy osłony zimowe i przystępujemy do cięcia krzewów róż – róże krzaczaste i pnące prześwietlamy usuwając najstarsze pędy, wszystkim różom wycinamy pędy słabe, stare i martwe.
Również budleje wymagają silnego cięcia, za które odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami wabiącymi do ogrodu motyle i pszczoły. Skracamy je mocno pozostawiając jedynie odcinki pędów o długości około 30cm.
Pod iglakami uzupełniamy ubytki kory sosnowej, która podnosi estetykę nasadzeń i ogranicza rozwój chwastów. Kora sosnowa pomaga też utrzymać kwaśny odczyn gleby, właściwy dla większości roślin iglastych.
Aby umożliwić zdrowy wzrost roślinom cebulowym musimy lekko spulchnić glebę. Robimy to ostrożnie, aby nie uszkodzić cebulek.
Pod koniec marca nawozimy rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację. Dzięki temu zaopatrzymy je w odpowiednią ilość składników pokarmowych koniecznych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Balkony i tarasy:

pelargonie i fuksje, wymagają przycięcia pędów. Dzięki temu ładnie się rozkrzewią. Zaczynamy też obficiej je podlewać i zasilamy nawozem wieloskładnikowym.
Doglądamy roślin, czy nie pojawiły się na nich mszyce.
Jeśli mamy pewność że nie wystąpią już przymrozki, zdejmujemy okrycia z bylin i krzewów zimujących na balkonie.
Rozpoczynamy przesadzanie roślin doniczkowych i pozyskać sadzonki pędowe.
Rośliny domowe możemy zacząć zraszać, częściej podlewać i nawozić. Dla większości z nich okres zimowego spoczynku dobiega końca.
Trawnik:

Z trawnika zgrabiamy stare liście. Trawnik będzie teraz potrzebował tlenu z powietrza. Na początek usuwamy przez wygrabienie resztki zaschniętych źdźbeł oraz mech tworzące filc.
W drugiej połowie marca trawnik zasilamy nawozem. Najlepiej wybrać nawóz wieloskładnikowy.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Kwiecień” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród :

Jeżeli w marcu było zbyt zimno aby zdjąć zimowe osłony z roślin, czynność tą wykonujemy w kwietniu. Pamiętajmy aby krzewy wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, np.budleję, odsłonić dopiero pod koniec miesiąca. Jeżeli budleja przymarzła, pędy ścinamy dość nisko.
Ściółkujemy glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym (azalie, oczary, różaneczniki, czy wrzosy). Ściółka pomoże utrzymać w glebie wilgoć i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem.
Sadzimy liściaste drzewa i krzewy ozdobne (możemy sadzić dopóki nie zaczną wypuszczać pierwszych liści). Po posadzeniu silnie je przycinamy , a dookoła pnia formujemy w ziemi zagłębienia w kształcie mis, dzięki którym możliwe będzie zatrzymanie wody. Sadzimy również iglaki i gatunki zimozielone.
Kwiecień to także czas sadzenia roślin cebulowych kwitnących latem.
Na modrzewiach mogą pojawić się ochojniki – mszyce, które najpierw doprowadzają do kolankowatego zaginania się igieł, a na świerkach są przyczyną powstawania charakterystycznych wyrośli, przypominających drobne szyszeczki. Jeżeli w poprzednim roku ochojniki występowały licznie, powinniśmy modrzewie i świerki opryskać.

Balkony i tarasy:

Krzewom balkonowym dosypujemy żyznego podłoża i dodajemy długo działającego nawozu. Byliny natomiast przesadzamy do świeżej ziemi.
Przekwitłym narcyzom i hiacyntom usuwamy kwiatostany, gdyż zawiązywanie nasion hamuje kwitnienie.

Trawnik:

Trawnik nawozimy nawozem organicznym i dobrze podlewamy. Miejsca wyłysiałe obsiewamy regeneracyjną mieszanką traw. Możemy też użyć kawałków darni z innych części trawnika.
Wzrost traw w kwietniu jest na tyle duży, że możesz przystąpić do pierwszego koszenia. Regularne koszenie sprzyjać będzie lepszemu krzewieniu się trawy, dzięki temu trawnik stworzy gęsty kobierzec i będzie odporny na intensywne użytkowanie. Pamiętaj jednak aby nie przycinać trawy krócej niż na 4 cm, a w miejscach zacienionych pozostaw źdźbła jeszcze dłuższe.
Pod koniec kwietnia rozpoczynamy walkę z chwastami na trawniku.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Maj” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród :

Byliny, które wypuściły już młode pędy musimy zabezpieczyć przed nocnymi chłodami.
Przywiązujemy młode pędy roślin pnących i szpalerowych, gdyż luźno zwisające pędy źle znoszą silne wiatry
Przycinamy nowe pędy zaraz po okresie kwitnienia. Dotyczy to takich gatunków, jak np. wierzba Iwa czy migdałowiec trójklapowy. Pędy przycinamy krótko, zazwyczaj na długość 2-3 oczek, dzięki czemu na drzewku pojawi się wiele młodych pędów
Młode rośliny, które mają być krzaczaste, należy silnie przycinać. Fuksje i dalie nie powinny mieć więcej niż po dwa pędy, resztę usuwamy, co pozwoli osiągnąć silny wzrost rośliny.
Jeżeli na bukszpanach zauważyliśmy pozwijane liście, przyczyną jest zaatakowane miodówka bukszpanowa i należy wykonać oprysk.
Na krzewach róż mogą pojawić się dzikie pędy wyrastające spod miejsca okulizacji, które natychmiast wyłamać.
Usuwamy przekwitłe kwiatostany lilaka
Balkony i tarasy:

Po okresie tzw. „zimnych ogrodników” możemy już bezpiecznie posadzić rośliny do balkonowych skrzynek.
Na balkonie doskonale rosną zioła, takie jak bazylia pospolita, mięta, rozmaryn oraz pietruszka naciowa. Pojemnik z ziołami z własnej rozsady lub z roślinami kupionymi w sklepie stawiamy w miejscu dobrze nasłonecznionym.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Czerwiec” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród ozdobny:

Pamiętamy o podlewaniu i zraszaniu roślin. Aby rośliny nie cierpiały z powodu suszy gleba powinna być wilgotna do głębokości 10 cm.
Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, lilaków i róży.
Przycinamy żywopłoty.
Wykopujemy i rozdzielamy cebule tulipanów
Na spodniej części liści niektórych roślin mogą pojawić się niewielkie brunatne punkty, oznaczające atak czerwców.
Gdy pogoda jest ciepła i wilgotna, róże mogą zostać zaatakowane przez mączniaka.
W niebezpieczeństwie są też lilie, na których od czerwca mogą żerować czerwone chrząszcze – poskrzypka cebulowa.
Trawnik:

Kosimy nasz trawnik ale nie rzadziej niż raz w tygodniu.
W fazie wzrostu trawnik można trzykrotnie dokarmić nawozem wieloskładnikowym.
Skoszoną trawę należy usunąć z trawnika.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Lipiec” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród ozdobny:

Można jeszcze wysiać niektóre rośliny dwuletnie, takie jak fiołek rogaty,niezapominajka, czy stokrotka.
Przez całe lato możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.
W lipcu atakuje wiele szkodników, dlatego też należy często doglądać rośliny, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści.
Liście dalii i złocieni mogą być objadane przez skorki.

Balkony i tarasy:

Lobelia, szafranek, pelargonia czy petunia ogrodowa, zakwitną powtórnie, jeżeli będziemy stale usuwać przekwitnięte kwiatostany.
Lato jest okresem wzmożonego występowania mszyc. Szkodniki te są wyjątkowo niebezpieczne gdyż nie tylko wysysają soki z roślin, mogąc prowadzić do ich całkowitego zniszczenia, ale również przenoszą wiele niebezpiecznych chorób wirusowych
Trawnik:

Pamiętajmy o regularnym nawożeniu i wietrzeniu trawnika, co zahamuje wzrost mchu i chwastów.
Trawnik trzeba regularnie kosić. Powierzchnie używane intensywnie przycinamy co tydzień, a eksploatowane słabo – co 3 do 4 tygodni.
W okresie lata trawnik wymaga także regularnego podlewania (2 do 3 razy w tygodniu) oraz nawożenia (raz w miesiącu).[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Sierpień” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród ozdobny:

Możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakończyły już fazę wzrostu.
Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie.
Skracamy do połowy długości pędy lawendy, dzięki czemu będą zwarcie się rozkrzewiać.
Należy regularnie przycinać silnie rozwijające się rośliny wodne. Dzięki temu utrzymamy stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystości.
Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii.
Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny.
Na modrzewiach mogą się natomiast pojawić mszyce.
Balkony i tarasy:

spulchniamy górną warstwę ziemi w skrzynkach z zachowaniem ostrożności aby nie uszkodzić płyciej położonych korzeni roślin.
Przycinamy zbyt wybujałe pędy kwiatów na balkonach i tarasach.
Sierpień jest dobrym okresem na pobranie sadzonek pelargonii.
Trawnik:

To dobry czas na założenie trawnika z siewu
Nie zapominajmy o koszeniu trawnika. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho – kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy.
Kończymy nawożenie trawnika. Dalsze nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Wrzesień” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród:

Systematycznie usuwamy z pędów więdnące kwiaty róż powtarzających kwitnienie. Dzięki temu zabiegowi krzewy będą dłużej kwitły.
Powoli możemy rozpocząć sadzenie drzew i krzewów ozdobnych oraz roślin cebulowych.
Sadzimy wrzosy, które jesienią pięknie kwitną. Najlepsze do założenia wrzosowej rabaty są stanowiska słoneczne z lekką i przepuszczalną, próchniczą glebą o pH 3,5 do 5,0.
Początek września to ostatni moment aby wysadzić na rabaty rośliny dwuletnie, takie jak bratki czy stokrotki.

Balkony i tarasy:

Kończymy nawożenie roślin uprawianych w pojemnikach.
Ograniczamy również podlewanie roślin na balkonach i tarasach – podlewamy nadal ale już rzadziej i mniej obficie.
z balkonu zabieramy do mieszkania palmy, paprocie i figowce
Trawnik:

Trawnik kosimy regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Wrzesień jest miesiącem intensywnego wzrostu traw.
Przy słonecznej pogodzie możemy nanieść na trawnik cienką warstwę kompostu.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Październik” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród :

Rozety liściowe roślin dwuletnich, takich jak malwy, dzwonki, naparstnice i bratki, zimą narażone są na wysuszające wiatry, dlatego warto dobrze je podlać jesienią, a po pierwszych przymrozkach okryć gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną.
Możemy nadal sadzić cebule roślin kwitnących na wiosnę
Wykopujemy natomiast cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie, czyli dalii, mieczyków, tygrysówki, frezji, oraz fiołków alpejskich i pacioreczników.
Sadzimy drzewa i krzewy ozdobne. Rośliny w pojemnikach możemy sadzić bez obaw.
Wrażliwe na mróz krzewy : róże, hortensje, powojniki u nasady obsypujemy ziemią lub korą do wysokości 20-40 cm
Wycinamy sadzonki ze zdrewniałych części pędów.
Balkony i tarasy

Ograniczamy również podlewanie roślin rosnących w pojemnikach. Nadchodzi okres spoczynku zimowego i zapotrzebowanie roślin na wodę maleje.
Nie zapominajmy o podlewaniu krzewów zimozielonych. Ich zielone części, liście lub igły, potrzebują wody przez cały rok.
Pamiętajmy aby przed nadejściem mrozów zabezpieczyć rośliny, np. okrywając pojemniki agrowłókniną lub styropianem.

Trawnik

Regularnie sprzątamy trawnik zasypywany przez opadające z drzew liście. Grabimy go i w drugiej połowie miesiąca kosimy po raz ostatni – wyższa trawa łatwiej zgnije pod śniegiem.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Listopad” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród:

Opadające z drzew liście należy usuwać.
Ścinamy i usuwamy zaschnięte części roślin jednorocznych i bylin. Usuwamy wszelkie części roślin porażone chorobami, a także nasienniki i kwiatostany.
Do połowy listopada możemy jeszcze sadzić wrzosy.
Okrywamy rośliny jest wrażliwych na niskie temperatury.
Po pierwszych przymrozkach zabezpieczamy cebule tulipanów, narcyzy, hiacyntów i lilii.
Przed nastaniem zimy należy obficie podlać wszystkie liściaste i iglaste drzewa i krzewy zimozielone.

Rośliny w domu:

Kwiaty doniczkowe podlewamy tak samo jak w październiku. Palmy i rośliny o dużych liściach często myjemy ciepłą wodą.
Pamiętajmy o umieszczeniu naczynia z wodą na grzejnikach i zapewnieniu roślinom odpowiedniej temperatury zimowania.
Na okres zimy kaktusy przenosimy do pomieszczeń widnych ale o niskiej temperaturze, nie przekraczającej 10°C.[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”Grudzień” title_tag=”h5″][vc_separator type=”transparent” position=”center” thickness=”5″ up=”5″ down=”5″]Ogród

Warto sprawdzić zimowe okrycia bylin i krzewów.
Korony drzew i krzewów iglastych warto obwiązać sznurkiem – w ten sposób zabezpieczymy konary i gałęzie przed wyłamaniem pod ciężarem śniegu.
Nie używajmy soli w naszym ogrodzie ponieważ jest szkodliwa dla roślin.

Kwiaty w domu:

W uprawie doniczkowej możemy próbować pobudzić do kiełkowania pestki cytrusów.

Trawnik:

Po opadach śniegu unikajmy chodzenia po trawniku, gdyż pod udeptanym, zmrożonym śniegiem z łatwością powstają brunatne plamy zgniłej murawy.
W wypadku gdy na powierzchni trawnika wytworzy się skorupa lodowo-śniegowa, która sprzyja rozwojowi tzw. „pleśni śniegowej”, dobrze jest ją rozkruszyć.[/vc_accordion_tab][/vc_accordion][/vc_column][vc_column width=”1/6″][vc_single_image image=”71″ img_link_target=”_self” img_size=”150×150″ border_color=”grey”][vc_single_image image=”73″ img_link_target=”_self” img_size=”150×150″ border_color=”grey”][vc_single_image image=”74″ img_link_target=”_self” img_size=”150×150″ border_color=”grey”][vc_single_image img_link_target=”_self” image=”75″ img_size=”150×150″ border_color=”grey”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_separator type=”normal” position=”center”][/vc_column][/vc_row]